Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

SUPERKODERS

Figma Dev Mode

Konec beta přístupu k Figma Dev Mode a co to znamená pro vývojáře?

Petr Bulánek 8. března 2024 4 min. čtení

K 31.lednu se Figma, oblíbený nástroj mezi designéry a vývojáři, rozhodla ukončit bezplatný beta přístup k Dev Mode a od února jej transformovala na placenou službu. Tento krok překvapil mnohé v komunitě (včetně nás), neboť se domnívali, že jediné, co potřebují, je individuální profesionální účet pro každého vývojáře. Realita je však jiná, a zdá se, že Figma adoptovala kontroverzní obchodní model, který by se bez nadsázky dal nazvat jako „dark pattern“.

Dev Mode
jako nástroj
pro efektivnější
vývoj

Dev Mode byl vytvořen jako funkce usnadňující práci vývojářům tím, že jim poskytuje rozšířené nástroje pro inspekci a export kódu přímo z designů. Umožňuje například jednoduché přepínání mezi jednotkami a automatické zobrazování vodicích linek pro měření vzdáleností mezi objekty, což zjednodušuje práci s rozložením a typografií. Některé nástroje však byly ve Figmě již dříve, nově v základním pohledu chybí.

Bez placeného účtu samozřejmě stále zjistíte jednotlivé hodnoty jako je velikost a typ písma, odsazení a další, ale už to minimálně není tak přehledné a práce s Figmou se stává krkolomnější. Například hodnota letter-spacing se standardně zobrazuje pouze v procentech. Do rozumnějších jednotek je potřeba ji ručně přepočítat a hlavně vědět, že -4% znamená -0.04em.

Kromě lepších inspekčních nástrojů lze s pomocí Dev Modu přímo kopírovat části kódu připravené pro CSS, iOS či Swift. Zvykli jste si používat Figmu díky pluginu přímo ve VS Code? Bez Dev Modu to již nepůjde.

Dále se bez něj neobejdete, pokud váš designer používá Figmu na pokročilé úrovni a například označuje sekce jako „ready for dev“, či vytváří modifikovatelné znovupoužitelné komponenty, na jejichž varianty a stavy se lze podívat pomocí „component playground“, které je také součástí Dev Modu. Nemluvě o jednodušším exportu assetů, či porovnání změn mezi jednotlivými verzemi, které v základním pohledu zcela chybí.

Dev Mode sama Figma prezentuje jako nástroj, který má pomoci vývojářům „kódovat rychleji“. Je to jistě tak, ale za nás je to i nástroj, který si klade za cíl vývojáře donutit platit, protože jej předtím Figma sama tak trochu zpomalila. Na tom by nebylo vůbec nic špatného. Figma je bezesporu nástroj kvalitní, sami ji používáme dnes a denně, a za kvalitní věci by se platit mělo. Je tam však jedno velké ale, které se nám na tom celém ani trochu nelíbí.

Dá se Figma používat dále i bez Dev Modu? Ano, dá. Jste-li ale už zvyklí na určitý styl práce a ergonomie, kterou nabízí, bude se vám zpátky přecházet složitě.

Jak získám
Dev Mode
a kolik stojí?

Jak jsme zmiňovali na začátku, Figma se vydala cestou, která se nám nelíbí.

Získání přístupu k Dev Mode není tak jednoduché, jak se může zdát. Není vázán na individuální účty, ale vyžaduje placené členství v týmu, který vlastní projekt. To může představovat značnou finanční zátěž pro freelancery a malé týmy, kteří pracují na více projektech v různých organizacích.

Pokud si sami platíte profesionální účet, budete mít Dev Mode jen u vlastních projektů. U všech ostatních potřebujete, aby za vás daná organizace platila znovu.

Freelancer, který pracuje na třech projektech ve třech různých týmech, bude tedy platit třikrát nebo čtyřikrát (pokud si platí účet i pro vlastní projekty).

Základní cena plánu „Professional“ je €12 měsíčně při roční platbě, nebo €15 při měsíčních platbách. U plánu „Organization“ jde dokonce o €25 měsíčně. To vše krát tři, když použijeme náš příklad, a to už se bavíme o celkem vysoké částce.

Figma na toto bohužel explicitně nikde neupozorňuje a na první pohled to není vůbec zřejmé.

Závěrem

Takže, co to celé s Figma Dev Mode znamená pro nás vývojáře? Mnozí z nás, co jsme si zvykli na pohodlí a efektivitu, kterou Dev Mode nabízel, teď možná trochu kroutíme hlavou nad tím, jak to všechno půjde dál bez toho, aniž bychom museli sahat hlouběji do kapsy.

Ukončení beta přístupu k Figma Dev Mode a jeho transformace na placenou službu představuje významnou změnu. Pro některé může být tento krok i motivací k přechodu na alternativní nástroje, které nabízejí podobné funkce bez dodatečných nákladů.

V každém případě je jasné, že Figma tímto krokem zdůrazňuje hodnotu, kterou Dev Mode přináší vývojářům, a sází na to, že profesionálové v oboru jsou ochotni za tento přínos platit.

Pro vývojáře a designéry to znamená, že je důležité zvážit, jak kritické jsou pro jejich práci funkce Dev Mode, a zda jsou ochotni akceptovat s tím spojené náklady.

Chceš se bavit s námi?

Hledáme do týmu další zapálené vývojáře.
Mrkněte na kariéru a napište Michalovi.

Michal Matuška | CTO

Michal Matuška